דמיון מודרך

NLP ודמיון מודרך

דמיון מודרך


דמיון מודרך נחשב כיום לאחד הכלים הטיפוליים החשובים והמועילים ביותר שיש. זהו מונח המתאר את האופן בו ניתן להשתמש בדמיון על מנת להתמודד עם בעיות שונות במישור הנפשי, הקוגניטיבי או אפילו הרפואי, לשפר תכונות אישיות וכן להגשים מטרות בצורה מודעת. הנה כל מה שחשוב שתדעו על הטיפול שעשוי לשנות את החיים שלכם או של יקיריכם באינספור דרכים.

כך מטפלים באמצעות דמיון מודרך

מטרת העל של דמיון מודרך (יש המכנים אותו גם "דמיון מובנה") היא להשתמש בעולם הדימויים והדמיון במטרה ליצור השפעה על שורה ארוכה של תהליכים בגוף. ההליך כולל בתוכו לרוב טכניקות להירגעות והרפיה, המבוססות על ויזואלציה של חפצים, מצבים או דימוי מוחשי של חושי האדם. ההליך מבוצע על ידי בעל מקצוע, אשר בקיא ברבדים השונים של השיטה, תוך דגש ניכר על יצירת אווירה רגועה ככל האפשר: מוזיקה מרגיעה, למשל, מהווה משתנה בלתי נפרד בתכניות טיפולי הדמיון המודרך ויכולה להגדיל את אחוזי ההצלחה של הטיפול בעשרות מונים.

את הטיפול עצמו ניתן לבצע במספר אופנים. אופציה ראשונה, המתאימה לטיפולים פשוטים באופן יחסי, היא לבצע את הטיפול כאשר המטופל – או למעשה המונחה, לא מדבר כלל וכלל. הטיפול נעשה בשכיבה, מבוסס על הקשבה של המונחה למוזיקה ולדברי הגורם המבצע ולעיתים אף כולל בתוכו נמנום. התרחיש השני הוא זה בו הטיפול מתבצע תוך דיאלוג בין שני הצדדים, כאשר הנחת היסוד היא שעקב הימצאותו של המונחה במודעות אחרת עשויה השיחה לכלול תכנים בעלי עומק ומשמעות.

מגוון רחב של מצבים ואוכלוסיות

החדשות הטובות עוד יותר הן שבאמצעות דמיון מודרך אפשר לספק פתרונות להרבה מאד תרחישים. זה מתחיל עם אוכלוסיית היעד של הטיפול, שהיא הרחבה ביותר שאפשר להעלות על הדעת. טיפול באמצעות דמיון מודרך נחשב לאופטימלי עבור ילדים, אשר בעידן הנוכחי יש והם מתקשים להתחבר לעצמם (ואגב, יש המאשימים בכך את הטכנולוגיה ואת התלות של הילדים בה). טיפול דמיון מודרך מהסוג הזה רצוי שיתבצע בגובה העיניים של הילדים, כלומר, באמצעות סיפורים המדברים אל עולמם הפנימי של הילדים: סיפורים הכוללים צעצועים או בלונים, לדוגמא. ראוי להבחין, בנקודה הזו, בין טיפולי דמיון מודרך הנעשים בצורה פרטנית לכאלה הניתנים לקבוצה מוגדרת של אנשים, להם מאפיינים דמוגרפיים דומים או בעיה דומה ממנה הם סובלים. הגורם המטפל יחליט לרוב על שיטת הטיפול האידיאלית על פי המאפיינים הספציפיים של המקרה העומד מולו.

באמצעות הדמיון המודרך, כפי שנרמז מעלה, אפשר לספק מענה לשורה ארוכה של מצבים. ביטחון עצמי ירוד, הפרעות קשב וריכוז, חרדות, מתחים, קשיי שינה, כאבים או אפילו מחלות ובעיות פיזיולוגיות: לחץ דם גבוה, כאבי ראש.. זוהי שיטה המאפשרת פתרון מהיר ואפילו מיידי לבעיות שונות, בצורה ממוקדת ויעילה.