עמוד הבית>NLP לילדים ומתבגרים

NLP לילדים ומתבגרים

NLP לילדים ומתבגרים

ילדים בנקודת המפנה


גישת ה-NLP  מניחה שכל הילדים, מעצם המהות שלהם, בריאים וקולטים מידע מהסביבה בה הם נמצאים מרגע לידתם. עם זאת, עקב העובדה שההתפתחות של כל ילד היא שונה, הגישה מאפשרת לילדים לעבור מכשולים, להתגבר על מחסומים ולממש את מלוא הפוטנציאל שלהם.

למצות את המצוי

לכל אדם ואדם, על אחת כמה וכמה ילדים, יש פוטנציאל אדיר. האתגר האמיתי, עם זאת, הוא להגיע למימוש ולמיצוי הפוטנציאל. כדי להגשים את המטרה החשובה הזו יש צורך להשקיע, ולעיתים לא מעט – והרי חז''ל אמרו כי "מלמדין אותו כל התורה כולה במעי אמו". האתגר הוא להאמין בכוחות וביכולות של הילד, מה שיביא לחיזוק האמונה הזו גם אצלו. המטרה היא ללמד את הילד למצות את המצוי, להסיר את המחסומים המפריעים לו ולהביא לידי ביטוי מוחשי של כל מה שיש בו. ההתערבות הזו היא שתאפשר להוציא את הטמון מן הכוח (המצוי) אל הפועל (הגלוי).

מוח הילד, וזו עובדה מדעית, זקוק לזמן כדי שהבשלתו תיעשה בצורה מלאה. עדיין, הוא מגיב לגירויים ועשוי להתפתח בצורה ניכרת ככל שיאמין בעצמו ויחשף להתנסויות חיוביות. נקודת המוצא היא שילד המקבל טווח חוויות רחב אינו מוגבל ויכול להתפתח בצורה מעוררת השתאות.

שיטת NLP נכנסת לתמונה בנקודה הזו בדיוק. מטרת העל שלה היא להעניק לילד את הסיוע שיאפשר לו למצוא את הדרכים האפקטיביות ביותר להתמודד עם צרכיו המשתנים. הדבר בולט כאשר הוא נכנס לראשונה לשערי בית הספר ונתקל בסביבה השונה בצורה משמעותית ממה שהוא למד להכיר. האופקים שלו מותאמים למעשה לערכי החינוך שהוא מקבל מהמורים. כאשר הילד לא מגיב בצורה משביעת רצון לחינוך הפורמלי, כפי שעלול להיגרם עקב לא מעט סיבות, NLP יכול לסייע לו להבין מהם ערכיו האמיתיים.

אפשר להמחיש זאת באמצעות המקרה הנפוץ של ילד שלא מתעניין בשיעורי בית, אלא במשחקי מחשב. בניגוד למה שרבים חושבים, אין הדבר מעיד על הפרעת קשב, אלא על כך שבהיררכיה של הילד משחקי המחשב מדורגים גבוה יותר מאשר שיעורי הבית. הצורך הוא בשיטה שתאפשר לו לחוות את ההנאה המזוהה עם המשחקים גם כשהוא ניגש אל שיעורי הבית. שיטת NLP מעניקה כלים להגשמת המטרה, כאשר באמצעותה לומדים הילדים להאמין בעצמם, מקבלים משימות אשר מדרבנות אותם להגביר את הישגיהם ולומדים מספר שיטות לימוד חלופיות: המטרה היא למצוא את השיטה המתאימה ביותר לילד.