תת המודע

NLP ודמיון מודרך

תת המודע


תת המודע, בהתאם לתיאוריה המשמעותית ביותר בתחום – התיאוריה הפסיכואנליטית של פרויד – הוא מרכיב מרכזי בנפש האדם (למעשה, כ-90% מהחיים שלנו הם תת מודעים). אלו הם הרכיבים אשר לא מופיעים בתודעה באופן מפורש, ביניהם רגשות, תשוקות או יצרים, אך עשויים לבוא לידי ביטוי מוחשי באמצעות חלומות או טעויות פרוידיאניות. מה שחשוב להדגיש הוא שאפשר להבין את הלא מודע מבלי להיכנס לשדה המשחק של הפסיכואנליזה,וזאת מכיוון שהתחום נושק גם לפן המדעי.

תת המודע, בריאות הגוף ומה שביניהם

דרך מקובלת להתבונן כיום על תת המודע היא כאל ביטוי של תהליכים לא מודעים בעלי היבט פיזיולוגי המתרחשים באופן בלתי מודע. על פי התפיסה המקובלת הזו, באמצעות תת המודע ניתן ללמוד פעמים רבות על דבר מה שאינו כשורה בתפקוד הגוף.דרך חלומות או סימנים בלתי מפורשים יכול האדם לעיתים ללמוד על מצבים רפואיים המתחוללים אצלו בגוף מתחת לפני השטח, אפילו לפני שהתסמינים הפיזיים שלהם נותנים את אותותיהם. מכאן שדרך אבחון מוקדם אפשר להתמודד עם הבעיה בשלביה הראשונים.

הגם שלא תמיד הדבר בר הסברה, אפשר למצוא לא מעט דוגמאות לאנשים אשר למדו על מצב גופם דרך ביטוי מסוים של תת המודע שלהם, פנו לאבחון לאחר מכן וגילו כי תת המודע "צדק". מחלות, בעיות בתפקוד הלב או מחזור דם שאינו תקין הם רק חלק מהמצבים הרפואיים האלה.

כך ניתן לפתור בעיות גופניות

את הטיעון שהובא מעלה, לפיו קיים ככל הנראה שיקוף של מצב הגוף בתת המודע, ניתן לקחת מספר צעדים נוספים קדימה. לא מעט תכניות טיפול כיום, על בסיס הפסיכולוגיה או הרפואה המשלימה, מעניקות התייחסות ניכרת לאופן בו ניתן לפתור מצבים רפואיים באמצעות ריפויה של הנפש.

כמובן שניתן להתבונן על כך גם בצורה ההפוכה, כאשר התפיסה היא שזיכרונות מודחקים בעלי מימד שלילי עלולים להשפיע על מצב תפקוד הגוף, ולו מכיוון שהם "נכנסים" לתאי הגוף ומשפיעים על התהליכים הביולוגיים שלו. לכן, באמצעות הבנתם או אפילו תיקונם (ייצור זיכרונות חדשים) אפשר, על פי לא מעט בעלי מקצוע, לרפא את הגוף ואף להחלים ממחלות שונות.