עמוד הבית>מאמרים>הריון מתחיל בדמיון

הריון מתחיל בדמיון

סדנאות

הריון שהתחיל בדמיון

סמדר יעקב

קיימות סיבות רבות לבעיות פוריות החל משיבוש במערכות הגוף השונות כבעיות בביוץ או בעיות הורמונליות, וכלה בגיל האישה שמשפיע על סיכוייה להרות.
במקרים רבים הרפואה המערבית לא מצליחה להסביר את הסיבה לבעיית הפוריות, וכ-15% מהמקרים בהם נשים לא מצליחות להרות מוגדרים כ'בעיית פוריות בלתי מוסברת'.

בעיית פוריות בלתי מוסברת – אי פריון מסיבה רפואית לא ברורה
מקרים של בעיות פוריות בלתי מוסברות הפכו כבר למעלה מעשור לנפוצים ולו בשל המודעות הרבה הקיימת היום לנושא, השיח התקשורתי עליו והיכולת של הרפואה לבחון את הסיבות לבעיות בכלים רבים יותר שעומדים לרשותה.
החיים המודרניים רצופים באתגרים שונים שמשפיעים על בריאותינו באופן כללי. התזונה של האדם אינה מספקת לו תמיד את כל הוויטמינים והמינרלים שלהם הגוף זקוק, החשיפה לזיהום אוויר רב, מחסור בתנועה ובעיקר ישיבה ממושכת וגם לחצים נפשיים רבים. כל אלה משפיעים על מערכות הגוף השונות באופן ישיר וגם עלולים להשפיע על מערכות הרבייה.

 גישת NLP - נפש בריאה בגוף בריא 
הגישות ההוליסטיות בכלל וגישתNLP  בפרט מתייחסות אל הגוף והנפש כאחד.
לפי הגישה ההוליסטית, תנאים וסביבות מייצרים מחלות או משבשים את התפקוד התקין של הגוף.
בהתאם לכך, מערכות הגוף של האדם מושפעות גם מרגשות שליליים כ: פחד, כעס, דיכאון, בטחון עצמי נמוך. רגשות שליליים אלה משפיעים בתורם על מצבו האנרגטי של הגוף ועל אופן תפקודו. האמונות השליליות, האופן שבו אנו תופסים את גופנו וכל הפחדים שלנו שאנו 'אוספים' לאורך השנים, יכולים להוביל למחלות ולהפרעות פיזיולוגיות מסוגים שונים, לרבות בעיות פוריות.
ההנחה היא שמאחר ומערכות הגוף נשלטות בידי המוח הן תתפקדנה בהתאם לרמת התפקוד שלו. לכן, כשהמוח מקבל תדרים לא רצויים, הוא משחרר אל מחזור הדם 'סוכנים' מיוחדים שמפעילים את המערכת החיסונית של הגוף. לכן, חרדות ופחדים, שנחשבים כיום לאחד מגורמי המחלות המובילים, מחלישים את המערכת החיסונית ובכך מונעים ממנה לתפקד כראוי ולהתמודד בהצלחה מול סכנות שונות.

חוסר איזון בין גוף ונפש עלול להוביל לבעיית פוריות בלתי מוסברת
בדומה גם בעיית פוריות בלתי מוסברת עלולה לנבוע פעמים רבות מחוסר איזון בין גוף ונפש, מדימוי עצמי נמוך ומחרדות. כמו כן, חסימות בגוף, כחסימה בתקשורת שבין חלקו העליון של הגוף לחלקו התחתון, עלולות להוביל לבעיות בפוריות ולפגיעה במערכת ההורמונלית של הגוף המשחררת למחזור הדם את ההורמונים הנדרשים להבשלתה של הביצית.
 
גישת TLT מאפשרת לזהות את הסיבה לבעיה פיזית קיימת 
אחת מגישות הטיפול ההוליסטיות המוצעות כיום לטיפול בבעיית פוריות בלתי מוסברת היא באמצעות טכניקת Time Line Therapyׁ) TLT), הנקראת בעברית 'תרפיית קו הזמן', שהצטרפה לאחרונה לעולם הNLP. טכניקה חדשנית ועוצמתית זו, שהומצאה בשנות השמונים של המאה הקודמת על ידי דר' טד ג'יימס וכוללת תהליכים שפותחו על ידו במשך עשרות שנות מחקר, הולכת ותופסת תאוצה לאור יכולתה לסייע לרבים ובמיוחד במהירות רבה יחסית.
טכניקת TLT מתבססת על ההנחה לפיה אנו מאחסנים בתת המודע זיכרונות, רשמים וחוויות שונים שהצטברו לאורך השנים ואלה יכולים להיות גם רגשות שליליים ביניהם: פחד, עצב וכעס. לרגשות ולחוויות השליליים יש יכולת להניע אותנו, להפעיל אותנו ובו-זמנית גם לעצור או לעכב אותנו. לכן, בהתאם לגישה, אנו מוצאים את עצמנו לא אחת 'עומדים במקום' ומתקשים להתקדם לעבר מטרה מסוימת.
גישה זו אינה חלק מהתורה ההוליסטית בלבד, קיימים גם מדענים וביולוגיים שטוענים ששינוי אמונות שליליות הטבועות באדם יכולות למנוע מחלות ואף מחלות קשות כמחלת הסרטן. כך לדוגמה, ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג מארה"ב, טוען שלסביבה קיימת השפעה על התאים שלנו ולמעשה רק אחוז אחד מהמחלות נשלט בגנים והשאר בסביבה ולכן, אנו יכולים לשלוט בכל היבט של בריאותנו.
טכניקת TLT מאפשרת למונחה לזהות את הסיבה האמיתית לבעיה הקיימת, כולל לבעיית פוריות, ובכך לעזור למונחה להשתחרר מהר מאותם רגשות מעכבים ומדפוסי החשיבה שעמדו לו לרועץ בהגשמת מטרותיו.
טכניקת TLT  עוזרת למונחה לבצע הפרדה מוחלטת בין זיכרונות העבר, החוויות והרגשיות השליליים שמעכבים אותו, לבין חוויות ההווה והמחשבות על העתיד.

מסע שהוא תרפיה מסוג אחר!
במסגרת הטיפול, המונחה  עוברת שינוי בצורת התפיסה ומפתחת יכולת להגיע אל התת-מודע לשם איתור הרגשות, החוויות והזיכרונות שמעכבים אותה.
במהלך הפגישה המונחה מצליחה ליצור רגשות חיוביים יותר ולייצר תגובות חדשות המתאימות לה ולחייה בהווה. בתהליך זה היא משילה מעצמה את העצב, הפחד, הכאב, האשמה וכעסי העבר שהגבילו אותה ויוצרת לעצמה מציאות חדשה.
תהליך זה דורש הקשבה עצמית, יכולת להפריד בין כוונות לרצונות במטרה לחשוב אחרת – לחשוב מחדש – לחשוב חיובי.
תהליך זה עוזר למונחה לחבר בצורה יותר נכונה בין הגוף לנפש על מנת לסייע למערכות הגוף לפעול בצורה תקינה.
בדומה, דר' ליפטון טוען שככל שהאדם מצליח לשלוט בתת-המודע שלו, כך הוא יצליח יותר להפחית את הסטרס בחייו שנחשב לזה שמכבה את המערכת החיסונית ולפיכך, משפיע בצורה ישירה על התפתחות של מחלות שונות ואו סיכויי החלמה ממחלות.

 באמצעות שילוב NLP ו TLT יעל הצליחה להרות! 
שילוב בין תהליכי NLP הקלאסי לטכניקת TLT נחשב לשילוב מנצח שבכוחו לחולל שינוי מרחיק לכת בחיי האדם. כך לדוגמה, יעל (שם בדוי), רו"ח בת 31 הנשואה מזה 4 שנים, הגיעה אלי לפגישה לאחר שתי הפלות שעברה במהלך השנתיים הראשונות לנישואיה ומאז כל ניסיונותיה להרות כשלו.
יעל הוגדרה כבעלת בעיית פוריות בלתי מוסברת זאת לאחר שכל הבדיקות הרפואיות שלה נמצאו תקינות ולא נמצאה הסיבה לחוסר הצלחתה להרות. כמו כן, יעל ציינה שהיא כבר לא מאמינה ביכולת של גופה להרות ושהיא אפופה במחשבות וברגשות שליליים.
מטרת הפגישה הייתה לפיכך להחזיר ליעל את האמונה והתקווה ביכולתה להרות ולהפוך לאם. האתגרים שעמדו בלב התהליך היו להתמודד עם מספר נושאים בו-זמנית: עם ההפלות אותן חוותה, עם הרגשות השליליים והאמונות המגבילות שלה, עם הלחצים הסביבתיים ועם המחשבות השליליות.
כמנחה, היה לי ברור שיש בידי את הכלים לעזור ליעל באמצעות טכניקות העוקפות את המודע. הסרת המחסומים הרגשיים של יעל שכוללים את הרגשות השליליים, האמונות וההחלטות המגבילות, לרבות הקונפליקטים שיצרו אצלה את המסר בתת-מודע שמתנגד להיריון, הם אלה שיאפשרו לגופה להרות. ורק כאשר היא תגיע למצב של רוגע נפשי גופה יתחיל לשתף פעולה.
לאחר פגישה מקדימה בת כשעתיים, שמהלכה זיהיתי את הרגשות השליליים, ההחלטות המגבילות והקונפליקטים השונים אצל יעל,  יעל קיבלה משימה מקדימה לחודש שבה היה עליה לגייס את כוחותיה ולהתמקד בהשגת המטרה.
כעבור שבוע אחד בלבד יעל כבר דיווחה על שינוי לטובה במצב רוחה. חודש לאחר הפגישה המקדימה התקיימה פגישה חד-פעמית (TLT) בת כ-7 שעות המכונה גם 'פגישה פורצת דרך'.
כחודש ימים לאחר הפגישה, קיבלתי את הבשורה המשמחת שיעל בהיריון.להשקטת מתחים,יצירת רגיעה והשגת שיתוף הפעולה להיריון המיוחל
 השאירי פרטים ואחזור אליך בהקדם - לחצי כאן או פני אלי בפרטי.
* טכניקות יעילות בשילוב דמיון מודרך התומכים בטיפולים הקונבנציונליים וגם העומדים בפני עצמם ( מיועד לבעיית פוריות מוסברת או בלתי מוסברת)