עמוד הבית>מאמרים>סיפור פשוט

סיפור פשוט

סדנאות

סיפור פשוט

סמדר כהן יעקב

המאמר הזה מיועד לךָ -  שחושב שהדשא של השכן ירוק יותר.
המאמר הזה מיועד לךָ -  שחושב שהאחר הוא מוצלח יותר.
המאמר הזה מיועד לכל מי שרואה את האושר אצל האחרים ולא אצלו, שחושב שתכונותיו האישיות של האחר מוצלחות יותר משלו, למי שמתבונן במראה ובוחן את עצמו בצורה ביקורתית.
המאמר הזה מיועד גם לךְ– האישה שחושבת/חשה בצל של אחרות.
המאמר הזה מיועד לךְ–האישה שחושבת שהיא מקבלת החלטות רק כדי שתוכל להצטער עליהן בהמשך.
המאמר הזה מיועד לכל מי שלתחושתו  מתמקד בחצי הכוס הריקה.

המציאות מראה שכמעט כל אדם מספר לעצמו סיפורים שמחלישים אותו, תהא הסיבה לכך אשר תהא. למרבה הצער, הסיפורים המחלישים פוגעים במישורים שונים בחיי האדם, החל מהיחסים החברתיים, בקשר עם האנשים הקרובים ביותר וכלה בתפקוד.
האם לדעתכם הגיע הזמן לשינוי?
קשה להפריד את הסיפורים שאנו מספרים לעצמנו מהאמונות שלנו.
אמונה היא מצב פסיכולוגי שבו הפרט מרגיש שהנחה מסוימת היא נכונה. את האמונות אנחנו מטפחים מגיל הינקות והן מלוות אותנו לאורך כל החיים ובכל צעד, החלטה או שיפוט שאנו מבצעים.
האמונה יכולה להיות לגבי עצמנו, לגבי אחרים וגם לגבי הסביבה בה אנו חיים ופועלים.
כאשר האמונות כוללות בתוכן אפקט שלילי, הן עלולות לפגוע בהתנהלות שלנו לרבות בתהליך קבלת ההחלטות. הן עלולות לייצר פחדים או להעלות מחשבות שליליות.
אלו הן אמונות מגבילות–שמעכבות ומצרות את צעדינו!
אנחנו לא נולדים עם אמונות מגבילות אך, הן בהחלט עלולות להתפתח אצלנו עקב אירועים שונים בחיינו, או הפרשנות שאנחנו או אחרים מעניקים לאירועים אלו.
אנחנו יוצרים לעצמנו את האמונות – את אלה שמאפשרות לנו להתנהל בצורה ראויה כמו גם את אלה שמגבילות אותנו בכל צורה.

ניתן לשנות את האמונות המגבילות לאמונות מעצימות!

עם קצת עבודה, כל אחד יכול לשנות את התמונה ולהפוך את האמונות המגבילות לאמונות מעצימות במלוא מובן המילה.
תהליך זה כולל בתחילה את זיהוי הבעיה– שלב זיהוי האמונה המגבילה, בדומה לכך שהכרה בפחדים היא צעד מרכזי בהתמודדות איתם.
כך לדוגמה, הסיפור שרבים מספרים לעצמם באשר להתנהלותם הלא מוצלחת במישור התעסוקתי הוא שהם לא מספיק מוכשרים או שאחרים יודעים להתנהל טוב יותר. לכן, בשלב הראשון יש לראות זאת כסיפורים או אמונות שאינם כוללים בתוכם אמת מוחלטת, כשלמעשה, בחלק מהמקרים, הסיפורים/האמונות לא כוללים בתוכם ולו בדל של אמת. בתום שלב זיהוי האמונה המגבילה מגיע בדרך כלל הרצון לשינוי, השאיפה להאמין במשהו חדש מתוך אמונה שהפעם היא מעצימה. התובנה שמחלחלת היא ששינוי צורת המחשבה יכול לשפר אינספור היבטים בחיינו.
לכתוב סיפורים חדשים
המפתח להצלחה קשור גם לסיפורים המעצימים שאנחנו מספרים לעצמנו!

שינוי הנרטיב הוא השלב המשמעותי הבא שבו, המטרה היא לבנות סיפור שונה שמתייחס לאותה סיטואציה או מצב אך, ההבדל המשמעותי טמון במעבר מאמונות מגבילות לאמונות מעצימות.
בנקודה זו מתחילים להתבונן בחצי הכוס המלאה. כך עוברים מתפיסות שליליות לתפיסות חיוביות באשר לתחומים שונים בחיים שאלה מגדילות את הסיכוי לצמיחה, להתפתחות ולעשיית שינויים מוצלחים.
חשוב להדגיש כי התהליך שתואר הוא מורכב והאתגר האמיתי והקשה מכל הוא להאמין באמת ובתמים.
 קרי, לבנות את האמונות המעצימות אפילו מאפס.
נקודת המוצא היא שאמונות לא מהוות את המציאות אלא, הן יכולות לעשות הכל על מנת לבנות את המציאות. כך לדוגמה, אדם שמאמין שאינו יכול לדבר באופן ראוי בפני קהל רב של אנשים, קרוב לודאי שהוא יתנהג כך ברגע האמת. כמעט בכל המקרים, שינוי המציאות ללא שינוי האמונות עצמן הוא בגדר משימה מורכבת עד בלתי אפשרית.

אמונות מעצימות וסיפורים מעצימים באמצעות גישת NLP

גישת NLP (Neuro Linguistic Programming) נחשבת לאחת הגישות היעילות
ביותר לשינוי הסיפורים שאנחנו מספרים על עצמנו.
הגישה מושתתת, במידה רבה, על שימוש בכלים ובטכניקות שונים שעשויים לסייע לאדם המונחה לקבל גישה למעמקי הנפש שלו, כשהשינוי מתחולל ברובד תת המודע. השיטה נועדה לאפשר לבצע את השינוי המערכתי לו אנו מייחלים, שינוי באמונות ובסיפורים שאנו מספרים לעצמנו.
במסע להגשמת היעד נכנסים לתמונה כל אחד ממרכיבי ה-NLP: הפעילות המוחית (Neuro), המרכיב הלשוני (Linguistic) ושלב התכנות (Programming). באמצעות ניתוח כל אחד מהרכיבים השונים ניתן לבנות תכנית טיפולית על מטרותיה השונות, תכנית שנבנית בשלבים שונים
מתוך מטרה מוגדרת מראש.
גישת ה-NLP יכולה לפעול על האדם בשלל דרכים והיא מאפשרת 'להעלים' חלק מהסיפורים השכיחים ביותר, אלה ה'עמוסים' בקשיים ובעיות ביניהם: פחדים, לחצים, דימוי עצמי נמוך, ביטחון עצמי ירוד, בעיות חברתיות, קשיים ביצירת קשרים, אי מימוש הפוטנציאלי האישי, הרגלים מזיקים – והרשימה עוד ארוכה.
טיפול באמצעותNLP  מתבצע עבור אוכלוסיות שונות, החל מילדים ובני נוער וכלה במבוגרים, כאשר ההתאמה המלאה של המטפל ושיטת הטיפול הספציפית הם שמשפרים את סיכויי ההצלחה בעשרות מונים.
 
 

 

הזמנה לפגישה עם עצמך כאן