עמוד הבית>NLP לילדים ומתבגרים>פחדים וחרדות בקרב ילדים

פחדים וחרדות בקרב ילדים

NLP לילדים ומתבגרים

פחדים וחרדות בקרב ילדים


פחדים הם רגשות טבעיים, מולדים, אפילו הישרדותיים. מטרת העל של הפחד היא לזהות בצורה המהירה ביותר סכנות שאורבות מולנו, מה שיאפשר גיוס של הכוחות הנפשיים הנדרשים להגנה עצמית. הבעיה מתחילה כאשר פחד מפני גירוי או גורם מסוים הופך למוגזם, מה שעלול בהחלט לאפיין ילדים. לעיתים, מתפתחת אף חרדה אשר משפיעה לרעה על תפקוד הילד כמכלול. בעוד שבפחד הגירוי החיצוני כולל רכיב אשר מאיים בצורה כלשהי על החיים, חרדה מבוססת על תחושת איום מתוך הגירויים הפנימיים והרגשיים בלבד, תחושה הכוללת בתוכה גם סממנים פיזיולוגיים.

בתקופת הילדות, נתקלים הילדים בלא מעט פחדים המוגדרים כנורמטיביים. אלו יכולים להיות פחדים מולדים (רעשים חזקים), פחדים המהווים חלק מהליך ההתבגרות הרגיל (מפלצות) אך גם פחדים הנגרמים עקב נסיבות חיצוניות וספציפיות יותר: מעבר דירה, מחלה, טראומה, שינויים בתא המשפחתי ועוד. ההתמודדות עם פחדים מאפיינת את האדם לכל חייו, כאשר ההבדל הוא שבכל גיל הרגש מבוטא בצורה שונה.


כאן בדיוק נכנסת לתמונה שיטת ה-NLP, אשר ידועה ביעילות שלה לסייע לילדים הסובלים מפחדים ומחרדות. השיטה מסייעת לילדים לפתח את המודעות העצמית שלהם ולבנות אסטרטגיות להתמודד עם הפחדים. עקב העובדה שילדים מתחברים באופן טבעי למחוזות הדמיון ניתן לסייע להם בצורה ניכרת באמצעות NLP, דמיון מודרך ואף הצופן החדש.

בחלק מהמקרים התמודדות הילד מראש עם הפחדים לא נעשית בצורה הנכונה. מחשבות, רגשות, אמונות או דרכי התנהגות שאינם נכונים עלולים לא רק להביא לכך שהפחדים לא יקבלו מענה, אלא אף לתוצאה הפוכה. אפשר לראות זאת בדוגמא של חרדת בחינות, אשר התמודדות לא ראויה איתה רק מחמירה את הסיטואציה. בכוחה של ה-NLP, בהקשר הזה, לפרק את המרכיבים המחלישים ולהרכיב אותם מאפס, בצורה שתעניק לילד תמיכה ותאפשר לו לבצע את הבחירות הנכונות ביותר עבורו. NLP מעניקה עבור הילדים שלל כלים מועילים, המסייעים להם לשלוט בלחצים, לנהל את רגשותיהם, להפחית את תחושות העצב והאשמה, לחזק את האמונה העצמית ובעיקר – לשנות את המחשבות מעוררות הפחד.